V 9. ročníku pronikáme do tajů elektromagnetických jevů, a tím související výroby elektřiny. Taková samozřejmost, nebyla vždycky samozřejmá! Je to teprve pár let, co objevy vědců Hanse Christiana Ørsteda, Michaela Faradaye, Nikoly Tesly… způsobily revoluci.
Kdo z nás si umí představit dnešní žití bez střídavého proudu? Naši žáci si ho umí i vyrobit! Co je k tomu potřeba a jak to celé funguje, můžete nahlédnout zde: Alternátor – ukázka práce žáků 9. ročníku.

Střídavý proud a střídavé napětí mohou být ovšem velmi nebezpečné, s elektřinou je potřeba zacházet víc než opatrně a dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla! Co dokáže takový transformátor, jsme se na vlastní oči přesvědčili i ve výuce fyziky.
Videoukázka z hodiny.

Buďte opatrní vždy a všude, a i o vánočních prázdninách chraňte své zdraví!
Toho nejvíc si přejme do nového roku 2023,

Michaela Králíková