Po dvou letech narušených kovidovou pandemii jsme mohli opět uskutečnit jedinečnou možnost setkání našich žáků s německými vrstevníky ze saského Gymnázia Frankenberg. Toto setkání se koná tradičně v mládežnické ubytovně JH Sayda v Erzgebirge na německé straně Krušných hor za finančního přispění saské spolkové vlády. Síť mládežnických ubytoven poskytuje výjimečné podmínky pro pořádání různých školních pobytových programů, což můžeme našim německým sousedům jen závidět. Ubytovna v Saydě patří k jedněm z největších v Sasku. Kromě ubytovacího a stravovacího zázemí umožňuje v multifunkční sportovní hale spoustu sportovních i kulturních aktivit a blízké okolí v srdci krušnohorských lesů vybízí k turistice a v zimě pak běžeckému lyžování.  

 

Pro našich dvacet žáků osmých a devátých tříd nebylo atraktivní jenom lyžování, nýbrž poznávání jiného jazykového prostředí a střetávání se s jinými národními tradicemi a zvyky. Během pobytu jsme navštívili mnoho historických i přírodních míst. Například historické hornické město Freiberg s nejstarší hornickou univerzitou na světě a se starým hradem, v jehož zrenovovaných prostorách se nachází jedinečná sbírka minerálů z celého světa - Terra mineralia. Dále jsme mohli poznat tradiční řemeslný život v městečku Seiffen, které je vyhlášeno celosvětově známou výrobou dřevěných ručně malovaných hraček, jako je nám dobře známý louskáček. Tuto titěrnou práci, lepení a malování, si mohli žáci vyzkoušet při tvůrčí dílně, kdy vyráběli kouřícího panáčka, Rauchermanna. Ten má vnitřní dutinu, do které se dává vonný františek, díky tomu se zdá, že z úst vychází dým. Mezi silné zážitky pak jistě patří i pro nás netradiční gurmánské kombinace místní německé kuchyně. Například polévka Soljanka či řízek podávaný s knedlíkem a zelenými fazolovými lusky nás některé zaskočily.  

 

Během pobytu však bylo mnoho příležitostí pro sportovní vyžití a relaxaci. Kromě již zmíněného sjezdového i běžeckého lyžování jsme zažili i lezení na horolezecké stěně, srážení kuželek, plavání v akvaparku, biatlonový závod ve sportovní hale, střelba z luku či souboje ve stolním tenise.

 

Věříme, že i v následujících letech zůstane tato možnost naším žákům poznat naše nejbližší sousedy v Evropské unii. Opět se setkat s vrstevníky a mít možnost si popovídat o společných zájmech i sdílet rozdílné pohledy na školu i celý svět. Za to jen dlužno poděkovat sdružení Německé asociace mládežnických ubytoven (DJH) a rovněž Tomasu a Ulrike Fieng, vedoucímu JH Sayda, kteří nás přizvali k tomuto srdečnému setkání.     

Mgr. Přemysl Hromádko